تاريخ : | | نویسنده : salewatchcasio

 اخبار اقتصادی - عوارض، بنزین 93 را گران می‌کند

در بودجه سال 93 به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی این اجازه داده شده تا قیمت فرآورده‌های نفتی را پنج‌درصد در قالب عوارض افزایش دهد. این همان مجوزی است که در پی آن در سال‌جاری شرکت ملی گاز و وزارت نیرو قیمت آب، برق و گاز را افزایش دادند.

هرچند در بودجه سال 92 نیز اجازه افزایش پنج‌درصد قیمت فرآورده‌های نفتی به وزارت نفت داده شده بود اما این امر محقق نشد. بنابراین این احتمال قوت می‌یابد که تا پیش از اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها قیمت بنزین و گازوییل پنج‌درصد افزایش یابد. در این صورت دولت مجاز خواهد بود از ابتدای سال آینده هر لیتر بنزین سهمیه‌ای را 420تومان و هر لیتر بنزین آزاد را 735تومان به‌فروش برساند.

 افزایش پنج‌درصدی قیمت فرآورده‌های نفتی در قالب عوارض مورد تاکید قرار گرفته اما در صورت اجرای هدفمندی یارانه‌ها این احتمال قوت می‌گیرد که قیمت فرآورده‌های نفتی حداقل با بیش از 20درصد افزایش قیمت مواجه شوند. از سویی دیگر، مقایسه بودجه سال 92 با بودجه ارایه‌شده برای سال 93 حکایت از افزایش قدرت شرکت‌های تابعه وزارت نفت در بودجه‌ریزی کشور دارد.

 

چراکه در بودجه سال 92 اجرای قوانین بر دوش وزارت نفت گذاشته شده در حالی‌که در بودجه سال 93 در بسیاری از تکلیف‌ها شرکت ملی نفت جایگزین وزارت نفت شده و در برخی از موارد که تکلیف بردوش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و دیگر شرکت‌های تابعه است از نام همان شرکت‌ها استفاده شده و این تکلیف‌ها بر گردن وزارت نفت نیفتاده است.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد در بودجه سال آینده قدرت وزارت نفت بیشتر از گذشته شده چراکه در یکی از بندهای بودجه سال 92 آمده است: «شرکت‌های تابعه وزارت نفت موظفند در راستای بودجه عملیاتی، طرح‌های سرمایه‌ای از محل سهم خود از درصد پیش‌گفته یا سایر منابع را مطابق با موافقتنامه‌های متبادله با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور اجرا و گزارش عملکرد تولید نفت و گاز را به تفکیک هر میدان و جداول طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و منابع تخصیص‌یافته و هزینه‌‌شده به همراه میزان پیشرفت فیزیکی هریک از طرح‌ها و پروژه‌ها در مقاطع سه‌ماهه به مراجع یادشده در تبصره «3» جزء «2ـ 3» این بند ارایه نماید.

 وزارت نفت موظف است به‌گونه‌ای عمل نماید که حداقل ‌صدهزارمیلیارد (100,000,000,000,000) ریال از منابع حاصل سهم وزارت‌ نفت از طریق شرکت تابعه ذی‌ربط، صرف سرمایه‌گذاری در طرح‌های مذکور با اولویت میادین مشترک نفتی و گازی گردد.»، در حالی‌که این تبصره در بودجه سال 93 اصلاح شده و در آن تاکید شده است

 

در راستای اجرای بودجه عملیاتی، وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط موظف است موافقتنامه‌های طرح‌های سرمایه‌ای از محل سهم خود را از درصدهای پیش‌گفته و سایر منابع، با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور مبادله و گزارش عملکرد تولید نفت و گاز را به تفکیک هر میدان در مقاطع سه‌ماهه به وزارت اموراقتصادی و دارایی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور ارایه نماید.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,قیمت فرآورده‌های نفتی

برای دیدن اندازه واقعی تصویر کلیک کنید.
  اخبار اقتصادی -  روزنامه شرق                                                                              رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.